Znamo res pravilno ločiti prav vse odpadke? Včasih smo prepričani, da točno vemo, kam določen odpadek sodi, a potem zvemo, da smo se zmotili.
Pizzo smo sicer pojedli, na kartonski škatli pa je najverjetneje ostalo kaj maščobe, paradižnikove omake ali košček gobice. Ta karton je umazan in masten in zato neprimeren za reciklažo. Tako škatlo odvržemo v zabojnik za biološke odpadke.
Res da so majhne, a palčke za čiščenje ušes nikakor ne sodijo v straniščno školjko. Pristanejo namreč v čistilni napravi, kjer povzročajo kopico težav. Zato palčke za čiščenje ušes nujno odvržemo v zabojnik za preostanek odpadkov.
Odpadno kuhinjsko olje ne smemo nikakor zliti v odtok ali straniščno školjko, saj lahko pride do zamašitve odtočnih cevi in težav na čistilnih napravah. Olje zbiramo v plastenkah ali steklenicah in ga odnesemo v zbirni center. To olje bo predelano in dobili bomo biodizel.
Kanglica in kamionček sta sicer res iz plastike, vendar ne sodita v zabojnik za embalažo, saj se v tem zabojniku zbira samo embalaža iz plastike. Plastične igrače, stole in ostale plastične odpadke odložimo med kosovne odpadke ali odnesemo v zbirni center.
Nekako se nam zdi, da umazan papirnat robček ne sodi v zabojnik za papir in ga zato odvržemo v zabojnik za preostanek odpadkov. A storili smo napako: papirnat robček odvržemo v zabojnik za biološke odpadke, hitro se bo razgradil in postal kompost.
Res, je sicer, da je šipa steklena, a jo kljub temu ne smemo odložiti v zabojnik za steklo. Šipa ima drugačno sestavo kot jo ima steklena embalaža in jo moramo zato odpeljati v zbirni center ali odložiti med kosovne odpadke.
Včasih se nam zdi, da je ločevanje odpadkov preveč zamudno ali pa da doma nimamo dovolj prostora, da bi se lotili tega projekta. Kako si pomagati pri ločevanju in kaj bomo z ločevanjem pridobili? Predajamo vam nekaj trikov:
Papir zbirajte v papirnati vrečki, ki jo imate nekje v shrambi ali skritem predalu. Polno vrečo lahko v celoti odvržete v zabojnik. Naj bo to tudi priložnost, da se tudi vaš otrok vključi v gospodinjska opravila in ga imenujte za odgovornega za ločevanje odpadkov. In ujeli ste dve muhi na en mah: navajate otroke k sodelovanju v gospodinjstvu in učite ga pravilno ločevati odpadke. Super vam gre!
Menite, da je ekološki otok predaleč? Spomnite se članka, ki ste ga ravno pred dnevi prebrali, o tem, kako pomembno je gibanje na svežem zraku. Sprehod do ekološkega otoka vam bo dobro del, pa še za okolje boste poskrbeli. Sprehode lahko seveda priredite, najprej do ekološkega otoka, potem pa lahko vaš korak potegnete do konca ulice, nato še okrog celotne soseske. Kmalu vam bo prešlo v kri in brez tega ne boste več zmogli. Kdo vas bo pa zdaj ustavil?
Predelave bioloških odpadkov se lahko lotimo kar doma. Če imate vrt, lahko nanj postavite kompostnik. V njem zbirate biološke odpadke več mesecev, občasno odpadke premešate, po šestih mesecih pa se lahko pohvalite, da ste prav sami naredili domač kompost. Pa naj ne bo dejstvo, da živite v bloku ovira. Omislite si organski koš, s katerim boste lahko svoj kompost pridelali kar v domači kuhinji.